Δορυφορική
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 23258
Ημερομηνία εγγραφής : 29/10/2010
http://kafetzi-gr.webnode.gr

Μακεδονία και άρθρο Empty Μακεδονία και άρθρο

23/10/2018, 19:41
Στο φύλλο Νοεμβρίου (έντυπη έκδοση) τής εφημερίδας μας θα υπάρχει και άρθρο τής Αιγαλιώτισσας συγγραφέως Άννας Ευστρατιάδου, με το οποίο δεν συμφωνεί ο εκδότης (έχει θέμα "Μακεδονία"), αλλά στα πλαίσια τού πλουραλισμού το δημοσιεύουμε.

_________________
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Μακεδονία και άρθρο Empty Απ: Μακεδονία και άρθρο

30/10/2018, 11:44
Admin έγραψε:Στο φύλλο Νοεμβρίου (έντυπη έκδοση) τής εφημερίδας μας θα υπάρχει και άρθρο τής Αιγαλιώτισσας συγγραφέως Άννας Ευστρατιάδου, με το οποίο δεν συμφωνεί ο εκδότης (έχει θέμα "Μακεδονία"), αλλά στα πλαίσια τού πλουραλισμού το δημοσιεύουμε.
Κι εδώ πάλι, οι θέσεις σου δεν είναι ξεκάθαρες σχετικά με τη Μακεδονία. Θα ήθελες να γράψεις πιο συγκεκριμένα τι ακριβώς πιστεύεις για την ονοματοδοσία του γειτονικού κρατιδίου; Βαφτίζοντας σαν "εθνικιστική" (γιατί όχι "πατριωτική";) κάθε άποψη που διατυπώνεται υπέρ της μη παραχώρησης του ονόματος Μακεδονία στα Σκόπια, δεν οδηγούμαστε κάπου... Ας μην ξεχνάμε πως, παρότι ο ίδιος ο πρώην Πρόεδρός τους Κίρο Γκλιγκόροφ είχε δηλώσει δημόσια ότι η καταγωγή τους είναι Σλαυϊκή, οι ίδιοι εδώ και δεκαετίες μάθαιναν στα παιδιά τους πως είναι οι απευθείας απόγονοι του... Μεγάλου Αλεξάνδρου, ο οποίος μίλαγε Ελληνικά και πίστευε στους Έλληνες Θεούς (12θεον) Αυτά όλα εμείς τα παραβλέπουμε και προσφέρουμε στο πιάτο της γείτονος χώρας το όνομα, χωρίς καν τον εθνολογικό προσδιορισμό τους;;; Το "Σλαυομακεδονία", πάντα κατά την άποψή μου, θα ήταν μία χαρά όνομα.

Ακούστε τη δήλωση του Γκλιγκόροφ (Ιούνιος 1992) 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 23258
Ημερομηνία εγγραφής : 29/10/2010
http://kafetzi-gr.webnode.gr

Μακεδονία και άρθρο Empty Απ: Μακεδονία και άρθρο

30/10/2018, 11:54
Δεν μ' ενδιαφέρει πως θα ονομαστεί το γειτονικό κράτος, ας ονομαστεί κι Ελλάδα να κάνουμε Συνομοσπονδία! Όσον αφορά τον Γκλιγκόροφ μίλησε ειλικρινά γιατί ήταν αριστερός και όχι εθνικιστής.
Παρόλα αυτά καταλαβαίνω όσους Έλληνες δεν θέλουν το όνομα Μακεδονία για τη γειτονική χώρα, αλλά δεν αποδέχομαι το σκεπτικό τους.

_________________
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Μακεδονία και άρθρο Empty Απ: Μακεδονία και άρθρο

30/10/2018, 12:13
Admin έγραψε:Δεν μ' ενδιαφέρει πως θα ονομαστεί το γειτονικό κράτος, ας ονομαστεί κι Ελλάδα να κάνουμε Συνομοσπονδία! Όσον αφορά τον Γκλιγκόροφ μίλησε ειλικρινά γιατί ήταν αριστερός και όχι εθνικιστής.
Παρόλα αυτά καταλαβαίνω όσους Έλληνες δεν θέλουν το όνομα Μακεδονία για τη γειτονική χώρα, αλλά δεν αποδέχομαι το σκεπτικό τους.
 Το οποίο σκεπτικό, ποιο είναι κατά τη γνώμη σου; Και όλοι όσοι δεν συμφωνούν με το όνομα "Μακεδονία" έχουν το ίδιο σκεπτικό;

Όσον αφορά αυτό που γράφεις για τον Γκλιγκόροφ και τα κίνητρά του, εμένα Γιώργο με ενδιαφέρει η ιστορική αλήθεια και όχι η πολιτική ιδεολογία.

Τώρα αυτό περί ... Συνομοσπονδίας, μόνο ως αστείο θα μπορούσε να εκληφθεί, καθότι οι γείτονες όχι αγαθές σχέσεις δεν προσπαθούν να έχουν μαζί μας, αλλά και διάφορες βλέψεις διατηρούν (εδαφικές κλπ) Πάντως εγώ από τότε που δημιουργήθηκε το ζήτημα, είχα σκεφθεί ότι η Ελλάδα θα μπορούσε να μετονομαστεί σε 'Ελλάδα-Μακεδονία' και μετά άστους να... τρέχουν 
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 23258
Ημερομηνία εγγραφής : 29/10/2010
http://kafetzi-gr.webnode.gr

Μακεδονία και άρθρο Empty Απ: Μακεδονία και άρθρο

30/10/2018, 12:56
Ο Θεοδωράκης ο Σταύρος είχε κάνει εκπομπή εκεί, και φαίνεται ότι κανένας απ' όσους μίλησε δεν έχει εχθρότητα προς την Ελλάδα.
Ο πατέρας μου έλεγε ότι η Ιστορία είναι μια φτιασιδωμένη πόρνη κι ο καθένας τη γράφει όπως θέλει.
Όσον αφορά τη Συνομοσπονδία, είμαι από μικρό παιδί υπέρ τής κατάργησης τών συνόρων σε όλη τη γη. Ενώ έχω βάλει νερό στο κρασί μου σε ένα σωρό πράγματα, σ' αυτό δεν κάνω πίσω.

_________________
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Μακεδονία και άρθρο Empty Απ: Μακεδονία και άρθρο

30/10/2018, 15:04
Admin έγραψε:Ο Θεοδωράκης ο Σταύρος είχε κάνει εκπομπή εκεί, και φαίνεται ότι κανένας απ' όσους μίλησε δεν έχει εχθρότητα προς την Ελλάδα.
Ο πατέρας μου έλεγε ότι η Ιστορία είναι μια φτιασιδωμένη πόρνη κι ο καθένας τη γράφει όπως θέλει.
Όσον αφορά τη Συνομοσπονδία, είμαι από μικρό παιδί υπέρ τής κατάργησης τών συνόρων σε όλη τη γη. Ενώ έχω βάλει νερό στο κρασί μου σε ένα σωρό πράγματα, σ' αυτό δεν κάνω πίσω.
Κι εγώ, "διεθνιστής" είμαι. Αλλά με κάποιες ελάχιστες προϋποθέσεις, όχι "μπάτε σκύλοι αλέστε..."

Όσο για την εχθρότητα, αναφερόμουν στην πολιτική τους ηγεσία και την οικονομική κάστα, όχι τους απλούς πολίτες.
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 23258
Ημερομηνία εγγραφής : 29/10/2010
http://kafetzi-gr.webnode.gr

Μακεδονία και άρθρο Empty Απ: Μακεδονία και άρθρο

30/10/2018, 17:22
Κατάργηση τών συνόρων σημαίνει "μπάτε σκύλοι αλέστε". Πάντως δεν μιλάω για κατάργηση τής αστυνομίας, μια και πάντα θα υπάρχουν προβληματικοί καταστροφείς (μακάρι κάποτε να εκλείψουν). Η πολιτική ηγεσία είναι φιλική, πλην κάποιων καλόπαιδων...
Η οικονομική κάστα μάλλον δεν ενδιαφέρεται για Μακεδονίες.

_________________
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Μακεδονία και άρθρο Empty Απ: Μακεδονία και άρθρο

30/10/2018, 18:17
Admin έγραψε:Κατάργηση τών συνόρων σημαίνει "μπάτε σκύλοι αλέστε". Πάντως δεν μιλάω για κατάργηση τής αστυνομίας, μια και πάντα θα υπάρχουν προβληματικοί καταστροφείς (μακάρι κάποτε να εκλείψουν). Η πολιτική ηγεσία είναι φιλική, πλην κάποιων καλόπαιδων...
Η οικονομική κάστα μάλλον δεν ενδιαφέρεται για Μακεδονίες.
Για τη δημόσια υγεία τι έχεις να πεις; Το "μπάτε σκύλοι αλέστε" (που φαίνεται ότι δεν απορρίπτεις) έχει και αυτή την παράμετρο... Όσο για τους εγκληματίες, δεν πρόκειται ποτέ να γίνουν από μόνοι τους "καλά παιδιά". Έχεις λάθος όμως και στο τελευταίο που γράφεις. Δεν άκουσες ότι θα πρέπει όλοι οι εμπορικοί τίτλοι ελληνικών προϊόντων που έχουν ως συνθετικό τη λέξη "Μακεδονία" και τα παράγωγά της, θα πρέπει να τροποποιηθούν; Θα απαλείψουμε λοιπόν π.χ. τη λέξη "Μακεδονικός" και θα απομείνει μόνο το... χαλβάς, αφού μόνο οι βόρειοι (και κατά τα άλλα τόσο καλοπροαίρετοι όσο πιστεύεις) γείτονες μας θα έχουν το δικαίωμα να την χρησιμοποιούν... Τα συμπεράσματα δικά σου...
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 23258
Ημερομηνία εγγραφής : 29/10/2010
http://kafetzi-gr.webnode.gr

Μακεδονία και άρθρο Empty Απ: Μακεδονία και άρθρο

30/10/2018, 18:55
Για τη δημόσια υγεία τι εννοείς; Ότι οι από πάνω είναι άρρωστοι;
Για τους εγκληματίες δεν καταλαβαίνω από πού πήρες αφορμή.
Εγώ αν ήμουν Ελλάδα δεν θα απέσυρα τον τίτλο "Μακεδονικός" από κανένα προϊόν τής Ελλάδας, κι ας το ζήταγαν οι διεθνείς φορείς.
Έψαξα να βρω το βίντεο τής εκπομπής που είχε κάνει ο Σταύρος Θεοδωράκης στη γειτονική χώρα και δεν το βρήκα για να έχω επιχείρημα περί πλειοψηφίας καλοπροαίρετων εκεί.

_________________
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Μακεδονία και άρθρο Empty Απ: Μακεδονία και άρθρο

30/10/2018, 19:40
Ανοικτα σύνορα σημαίνει μη ελεγχος. Απλο ειναι. Οποτε μπουκαρει ανεξελεγκτα ο καθενας που δεν ξερεις αν ειναι εγκληματιας η οχι. Αν έχει π.χ. φυματιωση η αν ειναι υγιης
 Το απολυτο μπαχαλο δηλαδη...
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης