Δορυφορική
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΔορυφορικήΣύνδεση


Eιδήσεις παντός τύπου, κυρίως από το ηλεκτρονικό μας ταχυδρομείο (egaleo@mail.com - egaleo1@yandex.com - doriforiki1@gmail.com). Γράφουμε μεταξύ άλλων για τη δορυφορική τηλεόραση και το Αιγάλεω


descriptionNewsat για ηλεκτροπόντα EmptyNewsat για ηλεκτροπόντα

more_horiz
Κατασκευή ηλεκτροπόντας για μπαταρίες
Λοιπόν κατά καιρούς εχω χρειαστεί να φτιάξω σετ μπαταριών η να αντικαταστήσω τύπου 18650. Της πήγαινα Αθήνα. Ειδα στο Youtube διάφορα video πήρα μια ιδεα και είπα να φταίξω την δική μου ηλεκτροπόντα.
Τα υλικά τα γνωστά τα είχα ολα. Κουτί από τροφ/κο pc, rele, καλώδιο nyaf 16αρι, μπουτόν, 2 κλέμες, ένα κομμάτι ξύλο, ενα ροοστάτη 2500 watt από παλαιά ηλεκτρική σκούπα, ενα πακ 12v-500ma και τέλος έναν μετ/τη από παλιό φούρνο μικροκυμάτων στον οποίο τύλιξα 3 σπείρες από το 16αρι και μου έδωσε τάση περίπου 2,30v και ρεύμα πάνω από 800amper.
Της μύτες της έφτιαξα από καλώδιο μονόκλωνο 10αρι. Στα video είδα ολοι να βάζουν ένα timer για να ρυθμίζουν τον χρόνο που θα ποντάρει. Αυτο απ οτι είδα στης δοκιμές που έκανα δεν χρειάζεται καθώς μπορείς να το κανονίσεις ο ίδιος από το μπουτόν. Αντί αυτού εγω έβαλα το dimmer στο πρωτεύων ώστε να ελέγχω την τάση - ρεύμα εξόδου ανάλογα την μπαταρία.
Εκανα διάφορες δοκιμές σε παλιές μπαταρίες μέχρι να καταλήξω στην σωστή ρύθμιση τάσης. Για την 18650 χρειάζεται περίπου 1,8v. Αν είναι ποιο χαμηλή, δεν κολλάει ενώ αν ειναι υψηλή, ζεσταίνεται και στράβωνε ο πόλος της μπαταρίας αρα την αχρηστεύει.
Μερικές φώτο ακολουθούν από την κατασκευή. Λογο που εχω άλλον ένα μετ/τη η επόμενη κατασκευή θα είναι μια με μεγάλο ρεύμα εξόδου (μάλλον 35αρι καλώδιο) για ποντάρισμα σε λαμαρίνες!
 
Newsat για ηλεκτροπόντα IMG-20231104-182529
Newsat για ηλεκτροπόντα IMG-20231105-214344
Newsat για ηλεκτροπόντα IMG-20231105-215531-1
 
Ανάγνωση Θέμα


— Newsat

_________________
Newsat για ηλεκτροπόντα 3_eaay31

descriptionNewsat για ηλεκτροπόντα EmptyΑπ: Newsat για ηλεκτροπόντα

more_horiz
Ακολούθησε ο εξής διάλογος:

  2 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε
Να καταχωρήσεις την ευρεσιτεχνία στο υπουργείο βιομηχανίας   αφού πρώτα την τελειοποιήσεις ....πιός ξέρει μπορεί κάποτε να σου φέρει και φράγκα ....κάπως έτσι ξεκινάνε οι μεγάλες εφευρέσεις. Πάντος η προσπάθεια μετράει!! Newsat για ηλεκτροπόντα K0507

Eιναι αντιγραφή από αλλού από το youtube, αρα δύσκολο να κανω αυτό που λες!

_________________
Newsat για ηλεκτροπόντα 3_eaay31
privacy_tip Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
replyΑπάντηση στη Θ.Ενότητα