Στις 31 Ιανουαρίου του 1971 ημέρα Κυριακή, ξεκινούσε ο 2ος γύρος του πρωταθλήματος της Α΄ Εθνικής κατηγορίας. Το πανίσχυρο εκείνη την εποχή Αιγάλεω έχοντας προπονητή τον αείμνηστο Αλέξι Πέτροβιτς έπαιξε με τον Ολυμπιακό στο Νέο Φάληρο, στη ρεβάνς της νίκης της "πρεμιέρας" (1-0 με γκολ του Μπάμπη Σταυρόπουλου, στις 20 Σεπτεμβρίου του 1970) της περιόδου.

Στο πρώτο 45λεπτο οι Πειραιείς, καλύτεροι οπωσδήποτε, προηγήθηκαν με 2-0, όμως στην επανάληψη τα πάντα άλλαξαν. Με δύο τέρματα που σημειώθηκαν μέσα σε ένα 4λεπτο (61' - 64') από τους Δημήτρη Λάρδα και Μπάμπη Σταυρόπουλο, το "Σίτι" ισοφάρισε σε 2-2 ! Και, επτά λεπτά πριν τη λήξη παρά λίγο να γίνει το τεράστιο "μπαμ", καθώς μία εξαιρετική κεφαλιά του Τάκη Μαρκόπουλου έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και τις... καρδιές των φιλάθλων του Ο.Σ.Φ.Π. στις θέσεις τους !!!

Καλά έκανε λοιπόν και τη χαρακτήρισε σαν... "ιερόδουλη" ο Ίβιτσα Όσιμ, τη... "στρογγυλή θεά

Από ήττα (2 - 0), παρ' ολίγον νίκη με 3 - 2 !!! Eie-sz10
Φωτό: Εφημερίδα "Αθλητική Φωνή" (Αρχείο Βουλής των Ελλήνων)