Ο πρώτος μεγάλος θρίαμβος της Λίβερπουλ Vote_lcapΟ πρώτος μεγάλος θρίαμβος της Λίβερπουλ Voting_barΟ πρώτος μεγάλος θρίαμβος της Λίβερπουλ Vote_rcap

Πήγαινε κάτω

Ο πρώτος μεγάλος θρίαμβος της Λίβερπουλ Empty Ο πρώτος μεγάλος θρίαμβος της Λίβερπουλ

Δημοσίευση από Νίκος Δ. - Θ. Νικολαΐδης 7/12/2023, 12:40

Ο πρώτος μεγάλος θρίαμβος της Λίβερπουλ Y_v_e_10
Ο Κήγκαν (νο 7) ίππταται πιάνοντας την κεφαλιά, ενώ στο βάθος (δεξιά) παρακολουθεί ο Ολλανδός διαιτητής.
Οι Merchadier (νο 4) και Τόσακ (νο 10) αλληλο-τζαρτζάρονται μέσα στη Γαλλική περιοχή
(σχέδιό μου, από φωτογραφία)

LFC – St. Etienne 3-1
(European Cup 1976-77 Quarter-finals 2nd leg)

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που παίχτηκε στο κατάμεστο Anfield Road στις 16 Μαρτίου του 1977 για την προημιτελική φάση (2ος αγώνας) του –τότε- Κυπέλλου Πρωταθλητριών Ευρώπης (σήμερα Champion’s League) η Λίβερπουλ κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση των Γάλλων της Σεντ Ετιέν (που είχαν επικρατήσει στον πρώτο παιχνίδι με σκορ 1-0) και να προκριθεί  πανηγυρικά στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Οι φιλοξενούμενοι διέθεταν το προβάδισμα από τη νίκη τους στη Γαλλία, αλλά η Λίβερπουλ ισοφάρισε γρήγορα (στο συνολικό σκορ) χάρις σε μία εκπληκτική τραβέρσα του Κέβιν Κήγκαν από πλάγια αριστερά και λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, μόλις στο 2ο λεπτό.

Οι Γάλλοι «έδειξαν τα δόντια τους» άμεσα, όταν ο σκόρερ του πρώτου ματς Dominique Bathenay  ξέφυγε στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του συγχωρεμένου Ρέι Κλέμενς (1948-2020) αλλά το τέρμα δεν μέτρησε από τον Ολλανδό διαιτητή Charles Corver (1936-2020), καθώς βρισκόταν –οριακά- σε θέση οφ-σάιντ. Το α’ 45λεπτο έκλεισε με 1-0 υπέρ των «κόκκινων», ωστόσο ήταν ξανά ο Bathenay που στο 51ο λεπτό πετάχθηκε μπροστά και με ένα άπιαστο αριστερό σουτ-βολέ από 30 μ. έστειλε τη μπάλα να καρφωθεί  στο «παραθυράκι» του Κλέμενς, «παγώνοντας» το γήπεδο! Με σαφές πλέον προβάδισμα (2-1) οι Γάλλοι είχαν πάρει τώρα «το πάνω χέρι» στον αγώνα. Όμως, όχι για πολύ. Δεν πέρασαν ούτε 10 λεπτά (58’) και ο επίσης αείμνηστος Ρέι Κένεντι (1951-2021) μετά από ένα έξυπνο γύρισμα του γιγαντόσωμου Ουαλλού σέντερ-φορ Τζον Τόσακ και με συρτό σουτ λίγο μέσα απ’ τη μεγάλη περιοχή, ξαναέβαλε τους συμπαίκτες του στον αγώνα (συν. 2-2)

Στο 72ο λεπτό ο Τόσακ παραχώρησε τη θέση του στον ψηλόλιγνο επιθετικό Ντέιβιντ Φέρκλαφ, που αναδείχθηκε η «χρυσή αλλαγή» αφού δώδεκα λεπτά μετά (84’) και εν μέσω αποθέωσης πέτυχε τρίτο γκολ για την ομάδα του (3-1 και συν. 3-2) χαρίζοντάς της έτσι τη μάλλον ανέλπιστη,τουλάχιστον όπως εξελίχθηκε η δραματική αυτή συνάντηση, πρόκριση.

Στα ημιτελικά η Λίβερπουλ απέκλεισε εύκολα με δύο νίκες (3-1, 3-0) την Ελβετική Zurich F.C. και πέρασε στο μεγάλο τελικό της Ρώμης (25 Μαΐου 1977). Εκεί την περίμενε η πρωταθλήτρια της Δυτικής Γερμανίας, Μπορούσια του Μένχενγκλάντμπαχ. Ο Τέρι Μακ Ντέρμοτ άνοιξε το σκορ (1-0) για τους Άγγλους στο 28’ αλλά ο Δανός σούπερ-σταρ της Γκλάντμπαχ Άλαν Σίμονσεν ισοφάρισε (1-1) στο 52ο λεπτό
Ο αείμνηστος αρχηγός Τόμι Σμιθ (1945-2019) έβαλε ξανά τους «κόκκινους» μπροστά (2-1) με γκολ που πέτυχε στο 64’, για να ολοκληρώσει το θρίαμβο των πρωταθλητών Αγγλίας ο ακραίος οπισθοφύλακας Φιλ Νιλ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (82’) που υποδείχτηκε ύστερα από καθαρή ανατροπή του Κήγκαν. Η Λίβερπουλ με τη νίκη της αυτή (3-1) αναδείχτηκε για πρώτη φορά στα χρονικά, πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Δείτε ΕΔΩ το βίντεο από τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης.