Στις 11 Ιουνίου του 1950 το Αιγάλεω νίκησε σε αγώνα κατάταξης με σκορ 2-0 την ισχυρή ομάδα της Α.Ε. Χαλανδρίου (με την οποία είχαν τερματίσει μαζί στην 1η θέση) και κατέκτησε έτσι πανηγυρικά τον τίτλο του πρωταθλητή Β’ κατηγορίας Αθηνών, χάρις σε τέρματα που σημείωσαν οι αείμνηστοι Γιώργος Τριανταφυλλίδης και Δημήτρης Γιουλντούρης. Αυτή ήταν η δεύτερη άνοδος κι ο δεύτερος τίτλος πρωταθλητή που κέρδιζε ο ένδοξος σύλλογος της πόλης μας και μάλιστα μόλις τέσσερα χρόνια από την ίδρυσή του!
Τώρα το Αιγάλεω θα είχε την ευκαιρία να πάρει μία θέση μεταξύ των μεγάλων του Αθηναϊκού ποδοσφαίρου (στην Α' Κατηγορία της Ε.Π.Σ. Αθηνών, αφού τότε δεν υπήρχε ακόμη Εθνική κατηγορία), όμως για να πετύχει και αυτό το σκοπό, έπρεπε να υπερισχύσει στη "διαβάθμιση" με τον πανίσχυρο Απόλλωνα Αθηνών, τον έκτο της Α'  Κατηγορίας της περιόδου 1949-50.

Σαν σήμερα: Ιστορική επικράτηση. _11-6-10