Τα μέλη μας είναι συνολικά 49Το νέο μέλος στις συζητήσεις μας είναι ο/η lakiskiamΤα μέλη μας έχουν δημοσιεύσει συνολικά 29742 θέματασε 25478 θέματα

Σαν σήμερα (Π-Σ/Κ) Empty Σαν σήμερα (Π-Σ/Κ)

13/9/2024, 09:52
Σαν σήμερα (Π-Σ/Κ) Phgadi12
Αντίπαλος ο Μητσάρας!
Στις 13 Σεπτεμβρίου του 1987 ο Δημήτρης Πηγαδίτης αγωνίσθηκε για πρώτη φορά ως αντίπαλος της ομάδας του Αιγάλεω, στον εντός έδρας αγώνα κατά του Παναρκαδικού (2-1), για την πρώτη αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας. Μάλιστα σε εκείνο το δραματικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στα τελευταία του λεπτά, ο Πηγαδίτης είχε πετύχει –προσωρινά- την ισοφάριση στο 80ο λεπτό, ενώ τα Αιγαλιώτικα τέρματα σκόραραν οι Γιάννης Λιανός (69’) και Βαγγέλης Παραπραστανίτης (90’).

Σαν σήμερα (Π-Σ/Κ) _ieie_10
Εφημερίδα "Αθλητική Φωνή", φύλλο Δευτέρας 15.9.1986
(αρχείο Βιβλιοθήκης της Βουλής των Ελλήνων)

Νίκη στο ντέρμπι των «άσπονδων» γειτόνων!
Στις 14 Σεπτεμβρίου του 1986 το Αιγάλεω υποδέχθηκε στο τοπικό ντέρμπι τον γειτονικό Ατρόμητο Περιστερίου (για την 1η αγωνιστική της ενιαίας Β’ Εθνικής Κατηγορίας) και πήρε τη νίκη με σκορ 2-1, χάρις σε τέρματα των Γιάννη Παπαθεοδώρου και Κώστα Ιωάννου.

Σαν σήμερα (Π-Σ/Κ) 82-8310
Η αρχική ενδεκάδα του Αιγάλεω στον αγώνα εναντίον της Κορίνθου (προσωπικό αρχείο του συντάκτη)
Η ισοπαλία που έγινε... νίκη!
Στις 15 Σεπτεμβρίου του 1982 (ημέρα Τετάρτη) το Αιγάλεω υποδέχθηκε για την πρεμιέρα της περιόδου στο Νότο Β’ Εθνικής την Κόρινθο και υποχρεώθηκε σε αναπάντεχη ισοπαλία (1-1, το γκολ ο Βαγγέλης Σάμιος), όμως η αντικανονική συμμετοχή του παίκτη των φιλοξενούμενων Κανέλλου (που πέρασε με αθεώρητο δελτίο ως αλλαγή στο παιχνίδι) χάρισε τελικά στην ομάδα μας τους δύο βαθμούς της νίκης -μετά από αρκετούς μήνες- και παράλληλα το εισιτήριο της ανόδου στη μεγάλη κατηγορία!