Δορυφορική
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 23263
Ημερομηνία εγγραφής : 29/10/2010
http://kafetzi-gr.webnode.gr

Ελένη Σταύρου: Χαιρετισμός μου στην Ανοιχτή Σύσκεψη του ΔΥΤΙΚΟΥ ΜΕΤΩΠΟΥ για το κλείσιμο του ΧΥΤΑ Φυλής Empty Ελένη Σταύρου: Χαιρετισμός μου στην Ανοιχτή Σύσκεψη του ΔΥΤΙΚΟΥ ΜΕΤΩΠΟΥ για το κλείσιμο του ΧΥΤΑ Φυλής

Πεμ 6 Φεβ 2020 - 12:52
Ελένη Σταύρου: Χαιρετισμός μου στην Ανοιχτή Σύσκεψη του ΔΥΤΙΚΟΥ ΜΕΤΩΠΟΥ για το κλείσιμο του ΧΥΤΑ Φυλής



Σαν Ενεργός Πολίτης της Δυτικής Αθήνας θεώρησα υποχρέωση και ευθύνη να ανταποκριθώ στο Κάλεσμα του ΔΥΤΙΚΟΥ ΜΕΤΩΠΟΥ για την Ανοιχτή Σύσκεψη της 4/2/2020 στο Πνευματικό Κέντρο της Πετρούπολης, με στόχο το κλείσιμο του ΧΥΤΑ Φυλής. Ιδιαίτερα, μετά την πρόσφατη δημοσιοποίηση της μελέτης επιπτώσεων από τη λειτουργία του ΧΥΤΑ Φυλής.
Εμείς οι Πολίτες της Δυτικής Αθήνας αρνούμαστε τον Ρατσισμό εναντίον μας, που θέλει να μας στιγματίσει σε Πολίτες Β΄ Κατηγορίας.
Ενωμένοι Αρνούμαστε, Διεκδικούμε, Αλλάζουμε τις ζωές μας.

Κάτω από αυτές τις συνθήκες δηλώνω πως στηρίζω τον αγώνα του ΔΥΤΙΚΟΥ ΜΕΤΩΠΟΥ, τον κοινό μας Αγώνα, για μια καλύτερη Ποιότητα Ζωής στη Δυτική Αθήνα και απηύθυνα τον παρακάτω Χαιρετισμό:
ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΥΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΜΕΤΩΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΟΥ ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ
«Σαν Ενεργός Πολίτης της Δυτικής Αθήνας παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον το καυτό για όλους μας θέμα της λειτουργίας του ΧΥΤΑ Φυλής.
Εκφράζω την έντονη ανησυχία μου για την κλιμακούμενη περιβαλλοντική υποβάθμιση των περιοχών μας, τις τραγικές επιπτώσεις στην υγεία και την ποιότητα ζωής των Συμπολιτών μας και τις αρνητικές συνέπειες στη βιοποικιλότητα, ως αποτέλεσμα της πολύχρονης λειτουργίας του ΧΥΤΑ Φυλής.
Η ανησυχία μου γίνεται ακόμη πιο έντονη μετά την πρόσφατη δημοσιοποίηση της μελέτης επιπτώσεων από τη λειτουργία του ΧΥΤΑ Φυλής και της καταγραφής των ρυπαντικών φορτίων.
Ως Ενεργοί Πολίτες της Δυτικής Αθήνας απαιτούμε το αυτονόητο. Περιβαλλοντική δικαιοσύνη.
Οι Πολίτες της Δυτικής Αθήνας δεν είναι Β΄ Κατηγορίας και δεν πρόκειται να δεχθούμε τον ρατσισμό που μας επιβάλλεται εδώ και χρόνια και χωρίζει ουσιαστικά τους πολίτες σε προνομιούχους και μη.
Απαιτούμε άμεσα λύσεις για την αποφόρτιση και σταδιακή διακοπή της λειτουργίας του ΧΥΤΑ Φυλής, με ταυτόχρονη δημιουργία νέων σε άλλες περιοχές της Αθήνας. Για αποκεντρωμένη διαχείριση των αποβλήτων με τις αρχές της κυκλικής οικονομίας και επίκεντρο τον άνθρωπο και την ποιότητα ζωής του.
Θα προσπαθήσω να παραστώ στην Ανοιχτή Σύσκεψη που διοργανώνετε, ανταποκρινόμενη στο ανοιχτό σας κάλεσμα. Σε κάθε περίπτωση παρακολουθώ και στηρίζω τη δράση σας και συμμετέχω στον κοινό αγώνα και τις κινητοποιήσεις για το θέμα αυτό, που επηρεάζει άμεσα τις ζωές μας».
========================


Η Ελένη Σταύρου είναι μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του Κινήματος Αλλαγής, Συντονίστρια του Δικτύου Γυναικών του ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ Δημοκρατών Σοσιαλιστών και στις βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 ήταν Υποψήφια Βουλευτής Δυτικού Τομέα με το Κίνημα Αλλαγής.
(Το παραπάνω μάς εστάλη με μέιλ)

_________________
Ελένη Σταύρου: Χαιρετισμός μου στην Ανοιχτή Σύσκεψη του ΔΥΤΙΚΟΥ ΜΕΤΩΠΟΥ για το κλείσιμο του ΧΥΤΑ Φυλής 3_eaay31
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης