Δορυφορική
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Αναζήτηση
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Σύνθετη Αναζήτηση
Κοινωνική Δικτύωση
Κοινωνική Δικτύωση reddit    




Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του Δορυφορική στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας
Οι κορυφαίες λέξεις κλειδιά που έχουν επισημανθεί.
Ποστ με τις περισσότερες αντιδράσεις του μήνα
Δημοσιεύτηκε από Διαχειριστής στο Ανεβαίνουμε
( 1 )
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο

Κορυφαίοι συγγραφείς
23727 Δημοσιεύσεις - 94%
1087 Δημοσιεύσεις - 4%
syndr (302)
302 Δημοσιεύσεις - 1%
48 Δημοσιεύσεις - 0%
14 Δημοσιεύσεις - 0%
3 Δημοσιεύσεις - 0%
3 Δημοσιεύσεις - 0%
Elytis (2)
2 Δημοσιεύσεις - 0%
JimFit (2)
2 Δημοσιεύσεις - 0%
OLDCITY (1)
1 Δημοσίευση - 0%
Κορυφαίοι συγγραφείς της εβδομάδας
147 Δημοσιεύσεις - 79%
39 Δημοσιεύσεις - 21%
1 Δημοσίευση - 1%
Στατιστικά
Τα μέλη μας είναι συνολικά 43Το νέο μέλος στις συζητήσεις μας είναι ο/η strkavΤα μέλη μας έχουν δημοσιεύσει συνολικά 26734 θέματασε 22962 θέματα

Πήγαινε κάτω
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 23727
Ημερομηνία εγγραφής : 29/10/2010
http://kafetzi-gr.webnode.gr

Άλυτα ακόμα Empty Άλυτα ακόμα

5/5/2021, 13:21
Μόλις ολοκλήρωσα την ηλεκτρονική αίτηση για σύνταξη, μου ήρθε το παρακάτω μέιλ:
e-ΕΦΚΑ: Πορεία Αίτησης Απονομής Σύνταξης
noreply-apps@efka.gov.gr <noreply-apps@efka.gov.gr> 31 Μαρτίου 2021 - 12:35 μ.μ.
Προς: egaleonews1@gmail.com
Αγαπητέ/ή ασφαλισμένε/η με ΑΜΚΑ: 20035904356,
Σας ενημερώνουμε ότι για την επεξεργασία του αιτήματος σας είναι απαραίτητη η αποστολή όλων των δικαιολογητικών (πλην των αυτεπαγγέλτως αναζητούμενων από την Υπηρεσία) στην αρμόδια Υπηρεσία e-ΕΦΚΑ .

Με εκτίμηση,
Διεύθυνση Συντάξεων e-ΕΦΚΑ.
ΑΠΑΡΑΙΤΗΤA ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙKA ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΛΟΓΩ ΓΗΡΑΤΟΣ
8.1.1 Φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας.
8.1.2 Πιστοποιητικό του οικείου συλλόγου, στο οποίο θα αναφέρονται τα εξής στοιχεία: α) ημερομηνία εγγραφής, β)
ο αριθμός μητρώου στο σύλλογο, γ)ότι έχει κατατεθεί το πτυχίο, δ)η ημερομηνία διακοπής επαγγέλματος και ε) η
ημερομηνία διαγραφής από το σύλλογο. Σε περίπτωση που υπάρχει εγγραφή σε περισσότερους του ενός συλλόγους
χρειάζεται βεβαίωση από όλους, εκτός αν τα στοιχεία βεβαιώνονται από τον τελευταίο σύλλογο. Σε περίπτωση που
δεν έχει κατατεθεί πτυχίο στο σύλλογο χρειάζεται επικυρωμένο αντίγραφο του πτυχίου. Σε περίπτωση που το πτυχίο
προέρχεται από ξένη χώρα χρειάζεται και αναγνώριση του πτυχίου στην Ελλάδα (ΔΙΚΑΤΣΑ κλπ).
8.1.3 Αποδεικτικό ασκήσεως επαγγέλματος από τη ημερομηνία έναρξης της ασφάλισης μέχρι την ημερομηνία διακοπής (δεν
απαιτούνται αποδεικτικά για το διάστημα μέχρι 31/12/1978)και συγκεκριμένα:
α) Βιβλία εσόδων ? εξόδων θεωρημένα από την εφορία ή
- στελέχη των μπλοκ αποδείξεων ή
- στελέχη συνταγολογίων ναρκωτικών ή
- υπεύθυνες δηλώσεις φαρμακοποιών για την καταχώρηση συνταγών του αιτούντος τη σύνταξη στο συνταγολόγιο
τους με αύξοντα αριθμό και την χρονολογία καταχώρησης.
β) Για το διάστημα των έμμισθων θέσεων χρειάζεται πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών της αντίστοιχης
Δημόσιας Υπηρεσίας ή αντίστοιχη βεβαίωση αν πρόκειται για τον ιδιωτικό τομέα, από τα οποία να προκύπτει σαφώς
η ημερομηνία πρόσληψης, η ημερομηνία αποχώρησης, τυχόν διαστήματα διακοπής και ότι έχουν αποδοθεί οι
νόμιμες εισφορές για τον ΤΟΜΕΑ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ
γ) Αν πρόκειται για κλινικάρχη, χρειάζεται βεβαίωση από την Περιφέρεια που να φαίνεται η ημερομηνία και
ανάκλησης της άδειας.
δ) Αν διετέλεσε επιστημονικός υπεύθυνος σε κλινική ή Διαγνωστικό Κέντρο, χρειάζεται , εκτός από την βεβαίωση της
κλινικής ή του Κέντρου, και βεβαίωση από την Περιφέρεια ή τον Ιατρικό Σύλλογο, που να φαίνεται η ημερομηνία
ανάκλησης της επιστημονικής υπευθυνότητας.
ζ) Για τους φαρμακοποιούς με δικά τους φαρμακεία χρειάζεται βεβαίωση από την Περιφέρεια , από την οποία να
προκύπτει πότε χορηγήθηκε η άδεια ίδρυσης και λειτουργίας, πότε ανακλήθηκε η άδεια και οι τυχόν μεταβολές στο
ενδιάμεσο διάστημα.
Αν έχει γίνει συστέγαση, χρειάζεται να υποβληθεί και η αποσυστέγαση (λύση εταιρικού) με σφραγίδα του
Πρωτοδικείου και του ΓΕΜΗ όπου χρειάζεται.
8.1.4 Το ασφαλιστικό βιβλιάριο (κλάδου σύνταξης) και, σε περίπτωση απώλειας, σχετική υπεύθυνη δήλωση.
8.1.5 Βεβαίωση από την εφορία για όσους ασκούν ελεύθερο επάγγελμα με ημερ/νια έναρξης και διακοπής του
επαγγέλματος και τυχόν ενδιάμεσες μεταβολές.
8.1.6 Όσοι διετέλεσαν μέτοχοι σε εταιρείες, βεβαίωση της εταιρείας για το διάστημα που είχαν την ιδιότητα του
μετόχου, ότι για το διάστημα αυτό δεν ελάμβαναν αμοιβή και από πότε σταμάτησαν να παρέχουν υγειονομικές
υπηρεσίες, στην εταιρεία.
8.1.7 Φωτοτυπία βιβλιαρίου καταθέσεων που φαίνεται ο αριθμός ΙΒΑΝ του λογαριασμού, οποιασδήποτε Τράπεζας
8.1.8 Φωτοτυπία επίσημου εγγράφου (εκκαθαριστικού εφορίας, φορολ. Δήλωση κλπ), στο οποίο να αναγράφεται
ευκρινώς ο ΑΦΜ.
8.1.9 Συνταξιοδοτική απόφαση (για όσους έχουν πάρει σύνταξη από άλλο Φορέα ή το Δημόσιο).
8.1.10 Υπεύθυνη δήλωση των δικαιούχων συντάξεως για την επιλογή περίθαλψης, το σχετικό έντυπο χορηγείται από
την Υπηρεσία.
8.1.11 Αίτηση-Δήλωση εκκαθάρισης ασφαλιστικών λογαριασμών
8.1.12 Υπεύθυνη δήλωση προσκόμισης συνταξιοδοτικής απόφασης (σε περίπτωση που υπάρχει δικαίωμα
συνταξιοδότησης και από άλλο φορέα)
8.1.13 Υπεύθυνη δήλωση για την χορήγηση προσωρινής σύνταξης.

Ακολούθως, έστειλα το παρακάτω μέιλ στο Γραφείο Τύπου τού υπουργείου Εργασίας:
Ρεπορτάζ για τα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤA ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙKA ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΛΟΓΩ ΓΗΡΑΤΟΣ
egaleonews1 <egaleonews1@gmail.com>

Δευ, 5 Απρ, 3:33 μ.μ. (πριν από 7 ημέρες)


προς press
Αγαπητοί κύριοι, αγαπητές κυρίες
Λέγομαι Καφετζής Γεώργιος. Στις 31 Μαρτίου υπέβαλα αίτηση για σύνταξη λόγω γήρατος, ηλεκτρονικά. Μετά την ολοκλήρωση της μας εστάλη μέιλ με τίτλο
e-ΕΦΚΑ: Πορεία Αίτησης Απονομής Σύνταξης
Θα θέλαμε και για προσωπική μας χρήση, αλλά και για ανάρτηση στο ιστολόγιό μας (ειδησεογραφική ιστοσελίδα) με σκοπό την εξυπηρέτηση τών πολιτών, να μας διευκρινιστούν τα παρακάτω:
Αρχικά, αναφέρεται ότι πρέπει να γίνει αποστολή όλων τών δικαιολογητικών. Η αποστολή πρέπει να είναι 1) Ταχυδρομική; Αν ναι με συστημένη επιστολή; ή 2) Με αυτοπρόσωπη παρουσία μας στο Υποκατάστημα τού ΕΦΚΑ (στο Αιγάλεω, στην προκειμένη περίπτωση, ή 3) Μπορεί να τα προσκομίσει εκεί κι άλλος εκτός τού αιτούντος;
Τα φωτοαντίγραφα και τα πιστοποιητικά που ζητούνται, όπως π.χ. η φωτοτυπία ταυτότητας, μπορούν να σταλούν ηλεκτρονικά;
Το πιστοποιητικό οικείου συλλόγου στην περίπτωσή μας, (επάγγελμα: δημοσιογράφος, εκδότης, έμπορος) σε ποιον οικείο σύλλογο μπορεί να ζητηθεί; Με δεδομένο ότι δεν είμαστε μέλη συλλόγου. Μήπως εννοεί το Επιμελητήριο Αθηνών ή το ΓΕΜΗ;
Παρακάτω, ζητά «Αποδεικτικό ασκήσεως επαγγέλματος από τη ημερομηνία έναρξης της ασφάλισης μέχρι την ημερομηνία διακοπής (δεν
απαιτούνται αποδεικτικά για το διάστημα μέχρι 31/12/1978)και συγκεκριμένα:
α) Βιβλία εσόδων ? εξόδων θεωρημένα από την εφορία ή
- στελέχη των μπλοκ αποδείξεων» Εδώ πρέπει να πω ότι δήλωσα στην ηλεκτρονική αίτηση ότι δεν έχω διακόψει την εργασία μου, αλλά και -απαντώντας σε άλλη σχετική ερώτηση- ότι έχω σκοπό να μη τη συνεχίσω. Όμως η ερώτηση δεν είναι συγκεκριμένη, και ίσως αυτή είναι η αιτία που μου ζητείται η ημερομηνία διακοπής, ενώ δεν έχω διακόψει. Θα πρέπει να διορθωθούν αυτά.
Παρακάτω, γράφει: «β) Για το διάστημα των έμμισθων θέσεων χρειάζεται πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών της αντίστοιχης
Δημόσιας Υπηρεσίας ή αντίστοιχη βεβαίωση αν πρόκειται για τον ιδιωτικό τομέα, από τα οποία να προκύπτει σαφώς
η ημερομηνία πρόσληψης, η ημερομηνία αποχώρησης, τυχόν διαστήματα διακοπής και ότι έχουν αποδοθεί οι
νόμιμες εισφορές για τον ΤΟΜΕΑ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ». Το ΙΚΑ ΤΕΑΜ με είχε ασφαλίσει ως εργολάβο ανά βδομάδα στο υπουργείο Γεωργίας, κάποια διαστήματα από το 1983 έως το 1987. Επειδή δεν ήμουν σε έμμισθη θέση, το παραπάνω με αφορά ή όχι;
Όσον αφορά το ασφαλιστικό βιβλιάριο τού Ταμείου Εμπόρων, έχω φωτογραφίσει το εξώφυλλό του και όλες τις σελίδες του. Υπάρχει περίπτωση να γίνει δεκτό ηλεκτρονικά, με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, αποστέλλοντας τις σχετικές φωτογραφίες; (Αυτό για να είμαι ειλικρινής το βλέπω δύσκολο, αλλά θα δικαιολογούνταν έτσι και ο όρος «ψηφιακή σύνταξη»).
Παρακάτω ζητάει «Βεβαίωση από την εφορία για όσους ασκούν ελεύθερο επάγγελμα με ημερ/νια έναρξης και διακοπής του
επαγγέλματος και τυχόν ενδιάμεσες μεταβολές». Εγώ όπως έχω γράψει παραπάνω, δεν έχω κάνει και δεν έχω δηλώσει στην αίτηση διακοπή επαγγέλματος προς το παρόν, οπότε τι πρέπει να κάνω;
Παρακάτω: «8.1.7 Φωτοτυπία βιβλιαρίου καταθέσεων που φαίνεται ο αριθμός ΙΒΑΝ του λογαριασμού, οποιασδήποτε Τράπεζας
8.1.8 Φωτοτυπία επίσημου εγγράφου (εκκαθαριστικού εφορίας, φορολ. Δήλωση κλπ), στο οποίο να αναγράφεται
ευκρινώς ο ΑΦΜ». Μπορώ αυτά να τα στείλω ηλεκτρονικά;
Παρακάτω: «Αίτηση-Δήλωση εκκαθάρισης ασφαλιστικών λογαριασμών». Τι πρέπει να κάνω γι' αυτό; Πού υπάρχει αυτή η αίτηση δήλωση. Με δεδομένο ότι δεν έχω πάψει να αυτοπασχολούμαι, όπως έχω δηλώσει, γιατί λέει «εκκαθάριση»;
Παρακάτω: «Υπεύθυνη δήλωση προσκόμισης συνταξιοδοτικής απόφασης (σε περίπτωση που υπάρχει δικαίωμα συνταξιοδότησης και από άλλο φορέα)
8.1.13 Υπεύθυνη δήλωση για την χορήγηση προσωρινής σύνταξης». Υπάρχουν παραδείγματα ή οδηγίες γι' αυτά τα δύο;
Υπάρχουν κι άλλα ερωτήματα π.χ. σχετικά με προθεσμίες υποβολής τών παραπάνω, όπου υπάρχουν δυο πληροφορίες ή το αν η τυχόν μετάβαση στο Υποκατάστημα τού ΕΦΚΑ γίνεται με ραντεβού.

_________________
Άλυτα ακόμα 3_eaay31
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης